Pre správne fungovanie oka je nevyhnutné, aby bol jeho povrch zvlhčovaný slzným filmom. Ten však musí mať správnu konzistenciu a všetky tri jeho zložky musia byť na 100 % fit. Ak tomu tak nie je, dochádza k nestabilite slzného filmu, čo ústi do nepríjemných pocitov, bolestí oka až po poškodenie povrchu oka či zápalu. Hovoríme o syndróme suchého oka, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi (lokálne faktory, celkový zdravotný stav organizmu, vonkajšie podmienky atď.). Syndróm suchého oka je multifaktoriálne ochorenie očného povrchu a sĺz, ktoré sa prejavuje napríklad diskomfortom oka (pálenie, svrbenie, začervenanie a pod.), poruchami zraku, nestabilitou slzného filmu s možnosťou poškodenia povrchu oka (napríklad zápal).
Slzný film
Chráni rohovku a spojivku pred vysychaním. Vytvára a udržiava sa mrkaním a vďaka veľkému povrchovému napätiu bráni stekaniu vodnej zložky sĺz. Svoju úlohu hrá aj vo výžive a okysličení rohovky či ochrane pred infekciou (odplavuje odumreté bunky i baktérie, obsahuje antibakteriálne látky, zaisťuje sterilitu očného povrchu). Okrem toho plní aj optickú úlohu. Vďaka vyhladeniu povrchu rohovky môžeme vidieť ostrý obraz.
Slzný film sa skladá z troch vrstiev:
- Hlienová vrstva (vnútorná) – vzniká v bunkách epitelu spojivky. Umožňuje hladké roztieranie vodnej zložky slzného filmu rovnomerne po celom povrchu oka a zaisťuje priľnavosť slzného filmu k povrchu oka. Mukóznu vrstvu tvoria glykoproteíny.
- Vodná vrstva (stredná) – produkuje ju prevažne slzná žľaza. Tvorí až 90 % množstva sĺz. Z 98 % sa skladá z vody, ktorá zaisťuje zvlhčovanie očí. Vo vode sú rozpustené ďalšie látky, najmä elektrolyty, glukóza, vitamíny a kyslík vyživujúci povrchovú vrstvu rohovky. Dôležitou súčasťou sú tiež enzýmy a protilátky, ktoré spôsobujú rozklad baktérií alebo zabraňujú ich rastu.
- Tuková vrstva (vonkajšia) – lipidovú vrstvu vytvárajú Meibomské žliazky. Je veľmi tenká, ale dôležitá. Bráni pretekaniu sĺz cez okraj viečok, zvyšuje povrchové napätie slzného filmu a znižuje jeho odparovanie. Obsahuje voľné mastné kyseliny, voľný cholesterol, triglyceridy, sterolové estery, polarizované a nepolarizované lipidy.
Nestabilita slzného filmu a jeho liečba
Poruchy slzného filmu môžu byť diagnostikované viacerými testami. V liečbe syndrómu suchého oka je najviac používaná náhrada sĺz umelými slzami, menej častá je chirurgická liečba, liečba protizápalová alebo na tlmenie imunitných reakcií. V prípade zmien povrchu oka v dôsledku nestability slzného filmu, ako aj u pacientov s opakujúcimi sa očnými infekciami je pri liečbe veľmi dobrým pomocníkom zdravotnícka pomôcka Desodrop*. Očné kvapky Desodrop* je ochranný, lubrikačný, zvlhčujúci a upokojujúci očný roztok s iným mechanizmom účinku, založený na hypromelóze (tvorba dočasného ochranného filmu), lipozómoch a ozonizovanom rastlinnom oleji. Vďaka unikátnemu zloženiu má Desodrop* antiseptický, hojivý a antibakteriálny účinok, čiže pôsobí komplexne. Mechanizmus účinku ozonizovaného oleja v lipozómoch spočíva v destabilizácii membrán mikróbov a následnej deštrukcii bunečných proteínov, enzýmov, mitochondrií, DNA a RNA, čiže mikróby nemajú možnosť sa rozmnožiť a spôsobiť infekciu ani zápal, čo je pri liečbe syndrómu suchého oka dôležité. Ak nepríjemné príznaky suchého oka pretrvávajú dlhšie, je potrebné vyšetrenie oftalmológom.
*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.