Zápal oka spôsobujú mikroorganizmy, ktoré vniknú priamo do oka alebo do jeho okolia. Ak majú vhodné podmienky, rýchlo sa rozmnožia. Môžu to byť baktérie, vírusy či parazity a súčasne rozoznávame zápaly alergické, infekčné, neinfekčné a pod. Priamo do oka alebo jeho okolia sa infekcia môže preniesť z inej časti tela, priamym kontaktom či vzduchom. Možností vzniku je veľa a príznakov zápalu bohužiaľ tiež.

Príznaky zápalu

Pri zápale spojiviek je oko silno začervenané, prípadne tvorí sekrét, nie je vylúčená bolesť či svrbenie. Zápal rohovky (keratitídy) je nebezpečnejší. Prejavuje sa bolesťou očí, stratou lesku rohovky, začervenaním, opuchom, svetloplachosťou a poruchou videnia. K častým zápalom patrí jačmeň oka (hordeolum). Ide o hnisavý zápalový proces mazovej žľazy pri koreni riasy na vonkajšom okraji mihalníc. Vážnejším ochorením je akútny alebo chronický zápal slzných žliaz. Zvlášť nepríjemný je zápal slzníka, medzi ďalšie pomerne časté ochorenia patrí blefaritída a akantaméba. Aj preto je veľmi dôležité na zápal oka reagovať okamžite a v prípade zhoršujúcich príznakov okamžite navštíviť odborníka, ktorý zistí príčinu a nasadí účinnú liečbu. Včasnou liečbou zápalu predídete možným trvalým následkom.

Liečba zápalu

Aj keď nám automaticky pri slove zápal naskakujú antibiotiká, moderná medicína už pozná aj iné riešenia. Nemusíte už svoje oči zaťažovať antibiotikami, v súčasnosti si môžete vybrať efektívnejšie očné kvapky Desodrop*, ktoré majú iný mechanizmus účinku. Desodrop* je ochranný, lubrikačný, zvlhčujúci a upokojujúci očný roztok založený na hypromelóze (tvorba dočasného ochranného filmu), lipozómoch a ozonizovanom rastlinnom oleji. Vďaka unikátnemu zloženiu má Desodrop* antiseptický, hojivý a antibakteriálny účinok, čiže je vhodný aj na ošetrenie príznakov súvisiacich so zápalom, aj infekčného pôvodu.

desodrop balenie

Prevencia

Nedotýkajte sa zbytočne očí cudzími predmetmi či zašpinenými rukami, nepozerajte sa priamo do slnka, často si umývajte/dezinfikujte ruky a v nepoužívajte spoločné uteráky na utieranie tváre.

* Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.