Očné infekcie sú pomerne častým a nepríjemným problémom a prejavujú sa predovšetkým začervenaním oka, rozmazaným videním, svrbením, bolesťou či rôzne sfarbeným výtokom z oka. Pôvod týchto infekcií môže byť bakteriálny alebo vírusový, v zriedkavých prípadoch dokonca plesňový či parazitický. Pri bakteriálnych infekciách sa medicína v súčasnosti stretáva s problémom, ktorým je antibiotická rezistencia. Vyskytuje sa u niektorých bežných baktérií, pričom liečba určitými antibiotikami je na tieto baktérie neúčinná.

Ako vzniká bakteriálna infekcia?

Podobne ako väčšina častí nášho tela, aj očné spojivky, očné viečka a rohovka sú osídlené baktériami – spoločne vytvárajú mikrobióm, ktorý je však za optimálnych podmienok pre zdravie našich očí priaznivý a nevyhnutný. To však samo o sebe nestačí na to, aby sa naše oko vedelo samé uchrániť pred možnými infekciami. Keď v očnom mikrobióme nastane nerovnováha, zvyšuje sa riziko vzniku očných infekcií ako sú konjuktivitída (zápal očných spojiviek), keratitída (zápal očnej rohovky) a endoftalmitída (vnútroočný zápal). Infekcie oka môžu byť exogénne (infekcie povrchových štruktúr oka, napríklad konjuktivitída), pričom vznikajú hlavne pri zanesení baktérie  do oka rukami alebo pri úraze. Zvýšené riziko zápalu však predstavuje aj chirurgický zákrok či nosenie kontaktných šošoviek. Medzi endogénne infekcie zaraďujeme také, ktoré sa do oka dostali krvou (napr. uveitída) a vzniknúť môžu pri takých ochoreniach, akým je napríklad borelióza.

Antibiotická rezistencia

V prípade niektorých baktérií sa stretávame s farmakorezintenciou na niektoré antibiotiká, čo komplikuje jednak liečbu infekcií tohto druhu, ale aj predoperačnú prípravu pri niektorých vážnejších ochoreniach očí, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok (napríklad sivý zákal). Bakteriálna farmakorezistencia vzniká v dôsledku neuváženého predpisovania širokospektrálnych antibiotík na ochorenia, ktoré si antibiotickú liečbu nevyžadujú. Následne sa baktérie stávajú čoraz odolnejšie a je ťažšie sa ich zbaviť.

tabulka

Existuje viacero výskumov, ktoré sa zaoberali účinkom ozonizovaných olejov v lipozómoch a hypromelózy na farmakorezistentné baktérie (viď tabuľka). Niektoré z baktérií, ako napríklad zlatý stafylokok, sú multirezistenté, čo znamená, že sú odolné voči viacerým druhom antibiotík. Vzniká tak potreba hľadať nové mechanizmy účinku liečiv na spomínané baktérie. Ozonizované oleje v lipozómoch spolu s hypromelózou preukázali viac ako 90 % účinnosť proti spomínaným baktériám v štúdií in vitro (v skúmavke). Výsledky tohto výskumu taktiež naznačujú, že aplikácia kvapiek s obsahom ozonizovaných olejov v lipozómoch každých 6-8 hodín má potenciál úplne potlačiť rast silne rezistentných baktérií.

Budúcnosť v liečbe infekcií oka

Pri infekcii oka väčšina z nás siaha po očných kvapkách, ktoré obsahujú antibiotiká. Nie je to však jediná cesta. Očný roztok Desodrop* je ochranný, lubrikačný, zvlhčujúci a upokojujúci očný roztok na starostlivosť o povrch vašich očí, založený na hypromelóze (tvorba dočasného ochranného filmu), lipozómoch a ozonizovanom rastlinnom oleji. Ozonizované oleje v lipozómoch urobia dvojitú prácu, keďže pracujú inak ako antibiotiká. Na jednej strane ničia vírusy, baktérie a plesne a súčasne podporujú hojivé procesy v oku. Mechanizmus účinku ozónu v očných kvapkách Desodrop pri hojení chronických povrchových defektov spočíva vo zvýšení produkcie látok (cytokínov), ktoré podporujú hojenie. Hojivý účinok ozonizovaných olejov v lipozómoch spočíva v prítomnosti rastlinného oleja  a lipozómov, ktoré podporujú stabilizáciu lipidovej vrstvy slzného filmu. To má za následok znižovanie odparovania vodnej vrstvy a zaistenie okamžitej úľavy pre oči. Vďaka hydratácii a stabilizácii slzného filmu prebieha regenerácia poškodených buniek. Použitý rastlinný olej je ozónovaný, a preto očný roztok nemusí obsahovať konzervačné látky. Vďaka lipozómom sa očný roztok stáva biologicky dostupnejší a biologicky prijateľnejší. Očné kvapky Desodrop sú preto podpornou liečbou infekcií oka. Vďaka obsahu ozonizovaných olejov v lipozómoch majú antiseptický účinok bez rezistencie, rýchlu antimikrobiálnu aktivitu a podporujú liečbu a hojenie oka.

 

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.