Medicína je úžasná v tom, že nám do života prináša stále niečo nové. Niekedy nevieme povedať, čo nám pomôže prekonať chorobu. Či „dobrá rada starej matere“ alebo najnovší vedecký objav. Čo vám napríklad napadne pri slove infekcia? Mnohým ak nie všetkým automaticky naskočia antibiotiká. Aj keď o pozitívnych účinkoch antibiotík nie je pochýb, niekedy môžeme zvoliť inú, menej agresívnu cestu a šetrenejšie vyliečiť napríklad infekciu oka.

Infekcie oka

Infekcia vzniká vniknutím choroboplodného organizmu do iného organizmu, prípadne sa v ňom začne aj množiť. Infekcia spôsobuje infekčnú chorobu, ktorá sa prejavuje nasledovnými symptómami – opuch, bolesť, začervenanie, zvýšenie teploty v mieste infekcie a zhoršenie funkcií infikovaného orgánu. Infekcie povrchových slizníc (kam zaraďujeme aj infekciu oka) spôsobujú vírusy, baktérie a huby. Medzi konkrétne lieky používané na liečbu infekcií patria antibiotiká, antivirotiká, antimykotiká atď. Odvetvie medicíny, ktoré sa zameriava na infekcie, sa označuje ako infektológia.

Prečo a ako vznikajú ozonizované oleje v lipozómoch

O pozitívnych účinkoch ozónu na naše telo ste už určite počuli. Ozón s jeho silnými oxidačnými účinkami je v medicíne považovaný za budúcnosť liečby infekcií. Avšak ozón sám o sebe je nestabilný plyn, ktorý treba upraviť do vhodnej formy, ktorá nebude dráždiť bunky v tele. Preto vedci umiestnili bunky plynného ozónu do rastlinného oleja, čím vznikli tzv. ozonizované oleje. V tejto forme je už síce ozón stabilný, ale stále nevhodný na liečbu buniek, keďže dráždi ich povrch. Až vďaka lipozómom sa účinná látka ozón, dokáže bez problémov transportovať na miesto určenia bez toho, aby sa podráždila infekciou napadnutá bunka. Lipozómy zaručujú vynikajúcu znášanlivosť olejov bunkami a prenesú ozón na miesto účinku, tam kde je infekcia. Až ozonizovaný olej v lipozómoch je stabilná zlúčenina s tkanivovou tolerabilitou

Účinok ozonizovaných olejov v lipozómoch

Mechanizmus účinku ozonizovaného oleja v lipozómoch spočíva v tom, že destabilizuje, čiže rozruší membrány mikróbov (baktérií, vírusov či húb) a následnej zničí alebo rozloží jednotlivé časti mikróbov tak, že nie sú schopné sa ďalej rozmnožovať a ďalej spôsobovať infekciu. Ozón ničí tieto časti mikróbov: bunečné proteíny, enzýmy, mitochondrie, DNA a RNA. Ak bunke zničíte DNA, nie je schopná sa reprodukovať, ani spôsobovať infekciu. Ak odstránime takouto formou cudzorodé látky, nevzniká ďalšia infekcia, iba zapálené bunky sa potrebujú zahojiť.

Liečba infekcií oka pomocou ozonizovaných olejov v lipozómoch

Pri infekcii oka väčšina z nás siaha po očných kvapkách, ktoré obsahujú antibiotiká. Nie je to však jediná cesta. Očný roztok Desodrop* je ochranný, lubrikačný, zvlhčujúci a upokojujúci očný roztok na starostlivosť o povrch vašich očí, založený na hypromelóze (tvorba dočasného ochranného filmu), lipozómoch a ozonizovanom rastlinnom oleji. Ozonizované oleje v lipozómoch urobia dvojitú prácu, keďže pracujú inak ako antibiotiká. Na jednej strane ničia vírusy, baktérie a plesne a súčasne podporujú hojivé procesy v oku. Mechanizmus účinku ozónu v očných kvapkách Desodrop pri hojení chronických povrchových defektov spočíva vo zvýšení produkcie látok (cytokínov), ktoré podporujú hojenie. Hojivý účinok ozonizovaných olejov v lipozómoch spočíva v prítomnosti rastlinného oleja  a lipozómov, ktoré podporujú stabilizáciu lipidovej vrstvy slzného filmu. To má za následok znižovanie odparovania vodnej vrstvy a zaistenie okamžitej úľavy pre oči. Vďaka hydratácii a stabilizácii slzného filmu prebieha regenerácia poškodených buniek. Použitý rastlinný olej je ozónovaný, a preto očný roztok nemusí obsahovať konzervačné látky. Vďaka lipozómom sa očný roztok stáva biologicky dostupnejší a biologicky prijateľnejší. Očné kvapky Desodrop sú preto možnou budúcnosťou liečby infekcií oka. Vďaka obsahu ozonizovaných olejov v lipozómoch majú antiseptický účinok bez rezistencie, rýchlu antimikrobiálnu aktivitu a podporujú liečbu a hojenie oka.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.