Dioptrické kontaktné šošovky vedia významne zjednodušiť život a to za predpokladu, že ich používame správnym spôsobom. Správnou hygienou a manipuláciou však vieme mnohým problémom spojených s používaním šošoviek celkom ľahko predísť. Čo sa však môže stať, ak niečo v rámci starostlivosti zanedbáme? Vo všetkých prípadoch môže dôjsť k poškodeniu oka a jeho prostredia čo následne spôsobí zápal alebo aj infekciu:
- Mechanické poškodenie – hrozí v prípade neopatrnej manipulácie so šošovkou (napríklad obrátená šošovka) pri vkladaní do oka, ďalej v prípade, ak šošovka nezodpovedá morfologickým parametrom vášho oka alebo aj vtedy, ak sú šošovky staré a opotrebované.
- Alergická reakcia – prípady alergickej reakcie na materiál šošovky sú pomerne zriedkavé, pravdepodobnejšia je skôr reakcia na čistiaci roztok.
- Infekcie – môžu mať bakteriálny, vírusový, plesňový či parazitický pôvod, avšak plesňové a parazitické infekcie sa vyskytujú len zriedkavo.
Bakteriálne a vírusové infekcie
Za najčastejšiu príčinu bakteriálnych infekcií sa považujú stafylokoky, streptokoky či baktérie z rodu micrococcus. Do očí sa prenášajú vtedy, ak šošovky nie sú pravidelne dezinfikované roztokom, ale aj vtedy, ak ruky nie sú dôkladne umyté. V prípade, že sa liečite na vírusové ochorenie, odporúča sa obmedziť nosenie kontaktných šošoviek na úplné minimum. Riziko vírusovej infekcie oka hrozí ak v sebe nosíme napríklad vírus herpesu, ovčích kiahní alebo chrípky a vtedy, keď sa vírus dostane do kontaktu s okom – napríklad ak si pri kašli zakryjeme ústa a následne sa dotkneme oka.
Nebezpečný jednobunkovec
V súvislosti s infekciami, ktoré sú spôsobené mikroorganizmami sa často spomína aj Akantaméba, čo je prvok z čeľade meňavkovitých, bežne vyskytujúci sa vo vode. Je možné ho nájsť vo vodovodných kohútikoch či v bazéne. Puzdro, v ktorom šošovky uchovávame by sme preto nemali oplachovať vodou z vodovodu, ale umývať ho len čistiacim roztokom na to určeným. To isté platí aj pre šošovky. Pri pobyte v bazéne je vhodné nosiť plavecké okuliare, hlavne vtedy, ak sa chceme ponárať pod vodu.
Ochorenia oka
Akantaméba, vírusy, baktérie, plesne, ale aj dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek môžu spôsobiť ochorenie zvané keratitída, čo je zápal očnej rohovky. Prejavuje sa sčervenaním oka, opuchom a silnými bolesťami, svetloplachosťou a niekedy aj poruchami zraku. Zápal treba rozhodne konzultovať s očným lekárom, nakoľko v neliečených prípadoch hrozí trvalé poškodenie rohovky a zraku.
Ďalším ochorením, ktoré môže, ale nemusí vzniknúť ako dôsledok chybného používania šošoviek, je konjuktivitída – zápal očných spojiviek. Poznáme konjuktivitídu alergickú (dôsledok alergického zápalu), autoimunitnú alebo infekčnú. Najčastejšie sa vyskytuje zápal očných spojiviek práve infekčného charakteru, pričom spôsobiť ho môžu práve spomenuté baktérie, vírusy, plesne či parazity. Medzi hlavné príznaky zaraďujeme sčervenanie oka, slzenie, pálenie či výtok z oka – pri vírusovej infekcii býva číry, pri nákaze baktériou je skôr zakalený a sfarbený jemne do žlta alebo zelena.
Nepohodlie pri nosení kontaktných šošoviek? Môže ísť o syndróm suchého oka
Pociťujete v očiach bodavú bolesť či pálenie a ste si istí, že v rámci používania kontaktných šošoviek dodržiavate všetko správne? Nemusí ísť o infekciu. Syndróm suchého oka vzniká ako dôsledok nesprávneho zloženia a tvorby slzného filmu – slzy sa buď veľmi rýchlo vyparujú, alebo sa ich tvorí nedostatočné množstvo. Pri nosení šošoviek to môže spôsobovať výrazný diskomfort.
Liečba infekcií a syndrómu suchého oka pomocou unikátnych očných kvapiek Desodrop
Očný roztok Desodrop* je ochranný, lubrikačný, zvlhčujúci a upokojujúci očný roztok na starostlivosť o povrch vašich očí, založený na hypromelóze (tvorba dočasného ochranného filmu), lipozómoch a ozonizovanom rastlinnom oleji. Odporúčame ho aplikovať po použití kontaktných šošoviek alebo v prípade zmien očného povrchu v dôsledku nestability slzného filmu. Zároveň, ozonizované oleje v lipozómoch na jednej strane ničia vírusy, baktérie a plesne a súčasne podporujú hojivé procesy v oku. Očné kvapky Desodrop* preto pomáhajú pri liečbe infekcií oka. Vďaka obsahu ozonizovaných olejov v lipozómoch majú antiseptický účinok bez rezistencie, rýchlu antimikrobiálnu aktivitu a podporujú liečbu a hojenie oka.
*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.