Naše oči sú chránené slzným filmom. Ten plní okrem ochrannej aj výživnú a optickú funkciu. Pri poruche niektorej zo súčastí slzného filmu sa môže na očiach rozvinúť syndróm suchého oka.

Poruchy tvorby alebo kvality slzného filmu

Slzný film sa skladá z 3 častí :hlienovej, vodnej a tukovej. Ak si slzný film neplní svoju funkciu, môže to byť spôsobené vonkajšími vplyvmi prostredia, ochorením oka alebo inými poruchami organizmu. Možnosti liečby sú rôzne, ale náhrada slzného filmu očnými kvapkami je jediným účinným prostriedkom zmiernenia prejavov ochorenia, a tým i zachovania základných funkcií slzného filmu.

Zmierňovanie príznakov syndrómu suchého oka

Okrem zvolenia správneho spôsobu liečby a zmierňovania nepríjemných príznakov je potrebné dodržiavať zásady všeobecnej hygieny zraku. Patria k nim: časté vetranie, používanie zvlhčovačov vzduchu v uzavretých priestoroch, pobyt na čerstvom vzduchu a pod. Odporúča sa dostatočný príjem tekutín, najmä v letných mesiacoch, zníženie alebo vylúčenie konzumácie alkoholu a redukcia fajčenia. Dôležité je aj pravidelné cvičenie očami a strava podporujúca dobrý zrak.

Liečba suchého oka

V rámci substitučnej liečby suchého oka, ktorej cieľom je nahradiť alebo doplniť prirodzený slzný film prostredníctvom kvapiek, gélov alebo mastí sa osvedčili aj očné kvapky Desodrop*, ktoré majú iný mechanizmus účinku. Okrem ošetrenia suchého oka sú vhodné aj na ošetrenie podráždenia oka spôsobeného podmienkami okolitého prostredia alebo mechanickým namáhaním, ako je napríklad nosenie kontaktných šošoviek.

Očné kvapky Desodrop* je ochranný, lubrikačný, zvlhčujúci a upokojujúci očný roztok s iným mechanizmom účinku, založený na hypromelóze (tvorba dočasného ochranného filmu), lipozómoch a ozonizovanom rastlinnom oleji. Vďaka unikátnemu zloženiu má Desodrop* antiseptický, hojivý a antibakteriálny účinok, čiže pôsobí komplexne. Mechanizmus účinku ozonizovaného oleja v lipozómoch spočíva v destabilizácii membrán mikróbov a následnej deštrukcii bunečných proteínov, enzýmov, mitochondrií, DNA a RNA, čiže mikróby nemajú možnosť sa rozmnožiť a spôsobiť infekciu ani zápal, čo je pri liečbe syndrómu suchého oka dôležité. Ak nepríjemné príznaky suchého oka pretrvávajú dlhšie, je potrebné vyšetrenie oftalmológom, ktorý môže indikovať chirurgickú liečbu syndrómu.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.