Rohovka chráni celé oko. Je to vonkajšia vrstva očnej gule, je priehľadná a je dôležitou súčasťou optického systému oka. Okrem toho plní ochrannú funkciu. Je to vstupná brána oka, čiže mechanická a chemicky nepriepustná bariéra medzi vnútrom oka a vonkajším prostredím. Patrí medzi najviac namáhané časti oka vystavované vonkajším vplyvom a rizikovým úrazom.
Zaujímavosti o rohovke
Rohovka nemá v sebe ani jednu cievu, preto jej výživa prebieha vďaka dostatočnému prísunu kyslíka z vonkajšieho prostredia. Výživu zároveň zabezpečuje aj slzný film, ktorý rohovku pokrýva. Čo je rohovke odobraté na cievach, to je jej pridané na nervových zakončeniach. Rohovka patrí medzi najcitlivejšie tkanivá ľudského organizmu, pretože má najväčší počet senzitívnych nervových vlákien. Aj preto jej traumatizácia, čiže narušenie spôsobuje nepríjemnú bolesť, po ktorej nasleduje reflexné slzenie a reflexné žmurkanie. Rohovka je zložená až z piatich vrstiev, čo je dôležité vedieť z hľadiska jej poškodenia a následnej liečby.
Traumatizácia rohovky
Všeobecne ide o mechanické podráždenie očného tkaniva, ktoré môže vyústiť až do zápalu oka. K traumatizácii (podráždeniu) rohovky dochádza napr. rastlinami, ihličím, nechtom, poškodenou kontaktnou šošovkou, vplyvom cudzieho telieska a podobne. Výsledkom traumatizácie je podráždená alebo až poškodená horná (epitelová) vrstva rohovky. Príznaky poškodenia (abrázie) očnej rohovky je bolesť oka, pocit cudzieho telesa v oku, slzenie, intenzívne žmurkanie, pocit rezania až zníženie kvality videnia.
Hoci povrchové cudzie telesá často spontánne opúšťajú rohovku pri intenzívnejšom slzení, niekedy môžu zanechať zvyškovú abráziu, iné cudzie telesá práve intenzívnym žmurkaním sa dostávajú hlbšie do oka, odkiaľ ich slzný film nie je schopný odplaviť. (miniatúrne čiastočky napríklad z dreva alebo kovu alebo iného pevného materiálu). Ak sa teleso skoro neodstráni, oku hrozí zápal alebo infekcia.
Liečba traumy rohovky
Ak je trauma len na povrchovej (epitelovej) vrstve rohovky, ktorá sa rýchlo regeneruje, liečba trvá približne 1-3 dni a spočíva najmä v hydratácii očnej sliznice. Veľmi účinné v tomto prípade sú očné kvapky Desodrop*, ktoré pôsobia komplexne. Desodrop* je ochranný, lubrikačný, zvlhčujúci a upokojujúci očný roztok s iným mechanizmom účinku, založený na hypromelóze (tvorba dočasného ochranného filmu), lipozómoch a ozonizovanom rastlinnom oleji. Vďaka unikátnemu zloženiu má Desodrop* antiseptický, hojivý a antibakteriálny účinok, čiže je vhodný aj v prípade odrenín, traumy rohovky či používania kontaktných šošoviek. Očný roztok Desodrop* zamedzuje nákaze mikróbmi. Mechanizmus účinku ozonizovaného oleja v lipozómoch spočíva v destabilizácii membrán mikróbov a následnej deštrukcii bunečných proteínov, enzýmov, mitochondrií, DNA a RNA, čiže mikróby nemajú možnosť sa rozmnožiť a spôsobiť infekciu ani zápal, čo je pri poškodení rohovky kľúčové. Ak je trauma rohovky vážnejšia a bolesť oka neprechádza (napríklad ak v oku zostalo teleso), je potrebná okamžitá intervencia oftalmológa.
*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.